OkoLica Strachu: najnowsze opowiadania uznanych autorów i młodych twórców

OkoLica Strachu: najnowsze opowiadania uznanych autorów i młodych twórców

Literatura grozy w Polsce zyskuje na popularności, zwłaszcza po sukcesie takich autorów jak Stephen King czy Andrzej Sapkowski. Z okazji zbliżających się nocy duchów, dowiedzmy się, na co warto zwrócić uwagę wśród najnowszych opowiadań grozy autorstwa uznanych pisarzy oraz młodych twórców.

Nowa antologia „OkoLica Strachu” to zbiór 12 opowiadań, które przenoszą nas w mroczne zakątki wyobraźni. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – są opowieści niepokojące, nieco makabryczne, ale także te pełne humoru i o nieoczekiwanych zakończeniach.

Wśród autorów znaleźli się zarówno dobrze znani polscy pisarze horroru, jak Zygmunt Miłoszewski, czy Rafał Dębski, jak i debiutanci możliwi do odkrycia na kartach tej antologii. Warto przyjrzeć się kilku z nich:

1. „Szary człowiek” (Ewa Białołęcka) – autorka specjalizująca się w fantastyce i horrorach w swoim najnowszym utworze wprowadza czytelników w absurdalny i groteskowy świat Gwizdonii, gdzie każdy musi poradzić sobie z codziennymi strachami przed nieznanym. W tym opowiadaniu obserwujemy rosnące napięcie i paradoksy walki z własnymi słabościami.

2. „Człowiek z sąsiedztwa” (Małgorzata Kalarus) – młoda autorka, której opowiadaniami można rozkoszować się nie tylko ze względu na barwność i bogatszy język, ale także ciekawą fabułę. Bohaterami „Człowieka z sąsiedztwa” są mieszkańcy bloku, którzy próbują znaleźć wyjaśnienie dziwnych zdarzeń oraz odnaleźć zaginionego sąsiada.

3. „Pamięć o przyszłości” (Rafał Dębski) – pisarz z sukcesami w dziedzinie science-fiction tym razem zabiera nas w niepokojącą podróż po meandrach umysłu i wspomnień. Labirynt pamięci staje się miejscem walki o przetrwanie, ale też samoopoznania i zrozumienia przeszłości.

4. „Niezapominajka” (Krzysztof Piskorski) – to opowieść o dwójce detektywów próbujących odnaleźć zaginioną dziewczynkę. Ich poszukiwania doprowadzą ich do miasteczka, gdzie strach rządzi życiem mieszkańców. Autor, który zadebiutował powieścią „Czarny horyzont”, potrafi wciągnąć czytelnika w mroczny i intrygujący świat.

„OkoLica Strachu” to z pewnością pozycja, która przypadnie do gustu zarówno miłośnikom grozy w polskiej literaturze, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z gatunkiem. Najnowsza antologia to doskonała okazja, aby odkryć niesamowity talent polskich pisarzy strachu.

OkoLica Strachu: najnowsze opowiadania uznanych autorów i młodych twórców

Nie ma nic lepszego dla miłośników literatury grozy niż zbiór opowiadań, który pozwala poznać zarówno utalentowanych debiutantów, jak i utwierdzić się w przekonaniu, że ulubieni twórcy nadal potrafią nas przestraszyć. OkoLica Strachu to publikacja, która spełnia obie te funkcje, prezentując wyjątkowe i trzymające w napięciu historie z gatunku horror.

Zbiór OkoLica Strachu powstał dzięki współpracy rozmaitych autorów, którzy na co dzień między innymi piszą i publikują na łamach internetowego magazynu „Cmentarz Literacki”. Na 230 stronach swojego zbioru opowiadań prezentują oni spektrum różnorodnych historii, które pozwalają czytelnikom na odkrycie nowej sfery strache. Zarówno początkujący twórcy, jak i ci używający już solidnej miazgi literackiej terrore, odnajdą tu miejsce przedstawiając swoje oryginalne teksty.

W OkoLica Strachu znaleźć można takie nazwiska jak Agnieszka Hałas, członkini juries konkursowym literackim i publicystka zamieszkująca Warszawę czy Andrzej Pilipiuk, polski prozaik i antropolog, jeden z czołowych pisarzy fantastyki naukowej i horror w Polsce.

Nie brakuje tu także utalentowanych debiutantów, którzy z niecierpliwością prezentują swoje pierwsze literackie próby. W zbiorze zawarte są zarówno sensacyjne thrillery, urban fantasy, a nawet klasyczne opowieści o duchach, wampirach oraz potworach. Dzięki takiemu wyborowi każdy czytelnik odnajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

OkoLica Strachu to przede wszystkim zbiór opowiadań tworzonych z pasją przez ludzi, dla których literatura grozy stanowi fundament życia i najsilniejszą inspirację. Celem tej publikacji jest zarówno nobilitacja młodych twórców, jak i prezentacja tego, jak bogactwo pomysłów i niecodziennych stylów pisarskich może być jednocześnie fascynujące i przerażające. Każde opowiadanie z tego zbioru to malunek różnych lęków, które potrafi przyciągnąć czytelnika do ostatniej kropelki krwi.

Polska scena horroru rozrasta się w zastraszającym tempie, jednak w OkoLica Strachu można się przekonać, że miejsca strachu są wartościową odtrutką na dręczące nas dziś lęki oraz umożliwiają celebrację uczucia niebezpieczeństwa i niepokoju. Ten zbiór przynosi brawurową mieszankę prozatorską, która jest jednocześnie odświeżającym przerywnikiem od codziennej rzeczywistości i pełną napięcia i grozy podróżą przez świat wyobraźni.

OkoLica Strachu to propozycja dla każdego wielbiciela horroru – zarówno młodego ducha w budowanych inicjacjach literackich, jak i weterana-grozy będącego na stałe zajętym pogrzebaniem swoich lęków pod kołdrą. W świecie polskiej literatury warto sprawdzić, co jest szczególnie straszne, a dla śmiałków — rzucić okiem na opowiadania OkoLica Strachu.