5/5 - (4 votes)

Zabawa stanowi istotny element prawidłowego rozwoju dziecka. Nie jest to jedynie forma rozrywki czy sposób na spędzanie czasu wolnego. Dzięki zabawie dziecko rozwija szereg umiejętności społecznych, poprawiają się jego zdolności poznawcze, maluch usprawnia koordynację ruchową – a wszystko to w radosnej atmosferze. Jakie zabawki dla dzieci stanowią najlepsze uzupełnienie dziecięcej aktywności? Które w największym stopniu stymulują harmonijny rozwój maluchów?

Czy niemowlętom potrzebne są zabawki?

Rodzice często zastanawiają się, jakie zabawki kupować najmłodszym dzieciom i czy niemowlęta w ogóle ich potrzebują? Wiadomo, że dla noworodków  najważniejszy jest bliski kontakt z rodzicem, zapewnienie dziecku odpowiedniego odżywienia i pielęgnacji. Ostrość widzenia maluszków jest słaba, ponieważ ich układ nerwowy dopiero dojrzewa. Z upływem czasu dziecko zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami, rozpoznaje znajome twarze. Czy można poprzez zabawę wspierać naturalny rozwój funkcji poznawczych i motorycznych maleństwa?

Zabawki dla dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siedzieć, powinny być przystosowane do zawieszenia lub postawienia. Karuzelki, mocowane nad łóżeczkiem albo maty sensoryczne z szeleszczącymi wstawkami i różnymi fakturami materiałów pozwolą maluszkom skupić uwagę przez dłuższą chwilę. Odpowiednie będą również wszelkie grzechotki (o ile nie są zbyt ciężkie), pozytywki oraz gryzaczki. Dzięki takim zabawkom maluch może poznawać otaczający świat wszystkimi zmysłami.

Zabawski wspierające rozwój sprawności poznawczych i motorycznych

Małe dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć bądź podejmują naukę chodzenia, chętnie bawią się  zabawkami pozwalającymi na samodzielne manipulacje. Idealne są sortery, kubeczki o różnej wielkości, które można wstawiać jeden w drugi, albo wieże z miękkich klocków, które dziecko samodzielnie ustawia. Takie zabawki poprawią koordynację ruchową, uczą logicznego myślenia, wzmacniają koncentrację. Poza tym stanowią świetną rozrywkę intelektualną dla maluchów, którym prawdziwą radość sprawia samodzielne pokonywania rozmaitych wyzwań. W dalszym ciągu korzystać można z zabawek sensorycznych, pozwalających na integrację funkcji poznawczych dziecka. Kostki, których każda ścianka ma inna fakturę, miękkie piłki z dzwoneczkami wewnątrz czy stoliki interaktywne z rozmaitymi elementami do przesuwania, dopasowywania, przyciskami i kółkami  z pewnością znajdą uznania dzieci.

 Zabawki interaktywne dla przedszkolaków

Zabawki interaktywne dla dzieci w wieku przedszkolnym pozwalają na wspieranie rozwoju społecznego. Dzięki kuchenkom, warsztatom mechanicznym czy domkom dla lalek z pełnym wyposażeniem, maluchy naśladując sytuacje z życia codziennego, uczą się budowania relacji z innymi dziećmi. Wiadomo, że do zabawy w dom, restaurację czy warsztat potrzebnych jest więcej osób.

Niektóre dzieci marzą o interaktywnych pluszach – zwierzątkach, które poruszają się, wydają dźwięki i sprawiają wrażenie żywych. Takie maskotki mogą stanowić sprawdzian przed decyzją o zakupie  prawdziwego psa lub kota. Zabawki interaktywne pozwalają rozwijać empatię, opiekuńczość i poczucie obowiązku za zwierzę.

Najważniejsze jest jednak, aby zabawki dla dzieci były w pełni bezpieczne. Konieczne jest sprawdzanie, czy materiały, z których zostały wykonane posiadają wszelkie konieczne atesty. Trzeba również zwrócić uwagę, czy nie mają ostrych krawędzi albo małych, luźnych elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla najmłodszych.